Jak odpowiednio zadbać o stopy?

Autor: Redakcja
2018-10-08

Regularna pielęgnacja stóp jest istotna nie tylko ze względów estetycznych, lecz także zdrowotnych. Zaniedbania w tej kwestii prowadzić mogą między innymi do powstawania odcisków i modzeli czy pękania pięt.

Jak dbać o stopy?

Być może nie każda z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz skóra na stopach jest pozbawiona gruczołów łojowych. Zamiast tego, posiada dużo gruczołów potowych, co sprzyja jej nadmiernemu przesuszaniu się i rogowaceniu. Nieregularnie usuwany naskórek, z czasem może doprowadzić do kłopotliwego oraz bolesnego pękania pięt. Nieprawidłowo pielęgnowana, przegrzana skóra stanowi natomiast doskonałe warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Do najpopularniejszych problemów związanych ze stopami są: przesuszanie i nadmierne rogowacenie skóry, tworzenie się odcisków, modzeli i nagniotków, pękanie pięt, nadmierne pocenie się stóp oraz wrastanie paznokci.

Prawidłowe dbanie o stopy ma za zadanie utrzymać ich odpowiednią kondycję przez cały rok. Kluczowe jest tutaj stosowanie odpowiednich kosmetyków – kremów, peelingów czy talków.

[POLECANE]

Jak pielęgnować stopy w domowym zaciszu krok po kroku?

  • kąpiel stóp z użyciem soli albo płynu do kąpieli. Warto dodać do niej także ulubiony olejek zioła albo sok z cytryny, które mają za zadanie poprawić kondycję skóry,
  • usuwanie szorstkiej i zrogowaciałej skóry przy pomocy pumeksu lub tarki oraz peelingu,
  • opracowanie paznokci – paznokcie u stóp są przeważnie grubsze niż te u dłoni, w związku z czym najlepiej skracać je po uprzednim namoczeniu, dbając o zachowanie ich prostego kształtu (zaokrąglanie brzegów może doprowadzić do bolesnego wrastania),
  • usunięcie skórek – znacznie lepiej je odsunąć niż wyciąć. Takie zabieg warto zakończyć aplikacją oliwki,
  • nawilżenie przy pomocy kremu. Istotne, aby krem został przygotowany na bazie mocznika, lanoliny, witamin A, E oraz F i olejków, na przykład znanego z właściwości przeciwbakteryjnych i antyseptycznych olejku z drzewa herbacianego. Alternatywę dla kremu stanowić może serum, które cechuje się wyższą koncentracją składników aktywnych.

Doskonałym sposobem na szorstkie stopy są specjalne skarpetki lecznicze, które skutecznie je nawilżają i pomagają pozbyć się problem z suchą skórą pięt. Do wyboru mamy skarpetki złuszczające, który usuwają zrogowaciały naskórek i redukują zgrubienia oraz odciski i te o formule termoaktywnej, które, rozszerzając pory skóry, umożliwiają skuteczne wnikanie leczniczych substancji aktywnych. Warto, aby w składzie takich skarpetek znalazł się między innymi mocznik, który działa antybakteryjnie i rozpuszcza warstwę rogową, kwas hialuronowy odpowiadający za odpowiednie nawilżenie skóry oraz witaminy, na przykład E, która posiada bardzo silne właściwości przeciwutleniające.

MARKI